RTE24024 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 5,064
Datasheet
New Product
Image for RTE24024 is not available
RTE24024
DigiKey Part Number
1111-RTE24024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS RTE24024
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RTE24024 Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms