TAT-125-1/4-0-STK-CS6171 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 506
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 200
Datasheet
Alpha Wire
In Stock: 600
Panduit Corp
In Stock: 36
Sumitomo Electric Interconnect Products, Inc.
In Stock: 210
Qualtek
In Stock: 2,267
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
New Product
Image for TAT-125-1/4-0-STK-CS6171 is not available
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171
DigiKey Part Number
1111-TAT-125-1/4-0-STK-CS6171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171
Description
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.029" (0.74mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Adhesive Lined, Cut-Through Resistant, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
95°C
Length
4.00' (1.22m)
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)