BFC238330683 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
0.068 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238330683
DigiKey Part Number
BC1922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238330683
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238330683 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)