MAL214635682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 471
Datasheet
In Stock: 482
In Stock: 0
In Stock: 487
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C
MAL214635682E3
DigiKey Part Number
MAL214635682E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214635682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C