MAL224635682E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 471
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 482
In Stock: 487
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C
MAL224635682E3
DigiKey Part Number
56-MAL224635682E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL224635682E3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.17 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C