5KP16A-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
Eaton - Electronics Division
26V Clamp 192A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP16A-E3/54
DigiKey Part Number
5KP16A-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP16A-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP16A-E3/54
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
192A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V