BAS70-05-E3-08
DigiKey Part Number
BAS70-05-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70-05-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70-05-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05-E3-08
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 200MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS70-05-E3-08 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410 mV @ 1 mA