BZW04-239B-E3/73
DigiKey Part Number
112-BZW04-239B-E3/73CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZW04-239B-E3/73TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-239B-E3/73
Description
TVS DIODE 239VWM 384VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
384V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
239V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
266V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
384V