GSOT15C-E3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,253
Datasheet
Direct
In Stock: 3,577
Datasheet
MFR Recommended
Upgrade
Bourns Inc.
Upgrade
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
28.8V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
GSOT15C-E3-08
DigiKey Part Number
GSOT15C-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
GSOT15C-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
GSOT15C-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSOT15C-E3-08
Description
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
345W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
16.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.8V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)