SMB8J33CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
In Stock: 483
Semtech Corporation
Littelfuse Inc.
In Stock: 479
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
53.3V Clamp 15A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J33CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMB8J33CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J33CAHE3/52
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V