SMBJ15CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 22,842
Datasheet
Direct
In Stock: 5,855
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Similar
Semtech Corporation
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ15CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ15CAHE3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ15CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V