VS-113CNQ100APBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 65
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 55A Chassis Mount D-61-8
VS-113CNQ100APBF
VS-113CNQ100APBF
DigiKey Part Number
113CNQ100APBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-113CNQ100APBF
Description
DIODE MOD SCHOTT 100V 55A D61-8
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 55 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
D-61-8
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D-61-8
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
55A