SIHB24N65ET5-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1,192
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 946
Datasheet
IXYS
In Stock: 4,207
IXYS
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
In Stock: 819
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB24N65ET5-GE3
DigiKey Part Number
SIHB24N65ET5-GE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB24N65ET5-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2740 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 12A, 10V