SIHF12N50C-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 500 V 12A (Tc) 36W (Tc) Through Hole TO-220 Full Pack
SIHF12N50C-E3
DigiKey Part Number
SIHF12N50C-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHF12N50C-E3
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1375 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
36W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
555mOhm @ 4A, 10V