RA1000-250-1X
DigiKey Part Number
4353-RA1000-250-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA1000-250-1X
Description
250W (100 OHM) ALN FLANGED RESIS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 250W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Thick Film
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.975" L x 0.375" W (24.76mm x 9.53mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
0.210" (5.33mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
250W