T50R0-250-12X
DigiKey Part Number
4353-T50R0-250-12X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T50R0-250-12X
Description
250W (50 OHM) DC-4GHZ BEO FLANGE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 250W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Thick Film
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Coating, Housing Type
Ceramic
Packaging
Tray
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.975" L x 0.375" W (24.76mm x 9.53mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.140" (3.56mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
250W