Y0060120R000B19L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Image for Y0060120R000B19L is not available
Y0060120R000B19L
DigiKey Part Number
Y0060120R000B19L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y0060120R000B19L
Description
RES 120 OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±8ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)