820KD14-TR
DigiKey Part Number
13-820KD14-TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-820KD14-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KD14-TR
Description
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
820KD14-TR Models
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
22J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V