ABM11-16.000MHZ-B1U-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 735
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 2,377
Parametric Equivalent
In Stock: 995
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
TXC CORPORATION
ECS Inc.
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ABM11-16.000MHZ-B1U-T
DigiKey Part Number
ABM11-16.000MHZ-B1U-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM11-16.000MHZ-B1U-T
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.023" (0.59mm)