AZ2280-1C-120AEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1C-120AEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1C-120AEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
24 VAC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
48 mA
Coil Resistance
2.5 kOhms