AZ2280-1A-120AEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1A-120AEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1A-120AEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
102 VAC
Must Release Voltage
24 VAC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
48 mA
Coil Resistance
2.5 kOhms