L777HDCH62POL2
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L777HDCH62POL2
DigiKey Part Number
L777HDCH62POL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777HDCH62POL2
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62P VERT SLDR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L777HDCH62POL2 Models
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C