AHA107M25E16T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AHA107M25E16T-F |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.7Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Ripple Current @ High Frequency 154.7 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm) |
Voltage - Rated 25 V | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |