EEE-FK1E101P
DigiKey Part Number
PCE3796TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3796CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3796DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1E101P
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1E101P Models
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C