CEA-06-125URA-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-125URA-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125URA-350
Description
STRAIN GAGE CEA LINEAR 1=5PC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rectangular Rosette Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) 0.060" (1.52mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.2%
Length - Active
0.125" (3.18mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.300" (7.62mm)
Length - Overall
0.42" (10.7mm)
Part Status
Active
Width - Active
0.060" (1.52mm)
Pattern Type
Rectangular Rosette
Width - Overall Pattern
0.560" (14.22mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.62" (15.7mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-103 ~ 347°F (-75 ~ 175°C)