UHE1E821MPD1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,193
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 483
Datasheet
In Stock: 1,183
In Stock: 398
Rubycon
In Stock: 841
Würth Elektronik
In Stock: 70
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 993
Chemi-Con
In Stock: 44
In Stock: 41
Surge
Image for UHE1E821MPD1CA is not available
UHE1E821MPD1CA
DigiKey Part Number
UHE1E821MPD1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E821MPD1CA
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.2375 A @ 120 Hz
Packaging
Strip
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C