UPW1H470MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Surge
Surge
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1H470MED1TD
DigiKey Part Number
493-11497-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11497-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H470MED1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1H470MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C