BAS40LT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diodes Incorporated
Infineon Technologies
In Stock: 19
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BAS40LT3G
DigiKey Part Number
BAS40LT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40LT3G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT233
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS40LT3G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA