FGH50T65UPD
DigiKey Part Number
FGH50T65UPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH50T65UPD
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 340 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
FGH50T65UPD Models
Gate Charge
230 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
32ns/160ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
400V, 50A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
53 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 50A
Power - Max
340 W