16ZLJ220M6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZLJ220M6.3X11
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16ZLJ220M6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C