400MXG330MEFCSN30X30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 29
In Stock: 100
In Stock: 74
In Stock: 24
In Stock: 14
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
Chemi-Con
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400MXG330MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
1189-3922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXG330MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXG330MEFCSN30X30 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C