FK26X7R1H105KR000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 517
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 29,310
Datasheet
Upgrade
In Stock: 187
Upgrade
In Stock: 2,699
Similar
Similar
In Stock: 659
In Stock: 920
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK26X7R1H105KR000
DigiKey Part Number
445-FK26X7R1H105KR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R1H105KR000
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X7R1H105KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)