K105K20X7RF53K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
KEMET
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 187
In Stock: 449
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K105K20X7RF53K5
DigiKey Part Number
K105K20X7RF53K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K105K20X7RF53K5
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K105K20X7RF53K5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)