ATUM-24/6-0-STK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Daburn Electronics
In Stock: 292
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.945" (24.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
ATUM-24/6-0-STK
DigiKey Part Number
ATM246K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-24/6-0-STK
Description
HEATSHRINK DUAL WALL 24MM X 4'
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.088" (2.25mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.945" (24.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Non-Cancelable/Non-Returnable
Alternate Length
HEATSHRINK 0.945" X 262.5' BLACK