GDZ7V5B-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 14,526
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 150
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 874
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 7.5 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ7V5B-E3-18
DigiKey Part Number
GDZ7V5B-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ7V5B-E3-18
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW