L777HDC62POL2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L777HDC62POL2-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L777HDC62POL2 |
Description | CONN D-SUB HD PLUG 62P VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L777HDC62POL2 Models |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) High Density | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |