337LMX450M2EF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 347
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 220
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 179
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 221
In Stock: 30
In Stock: 39
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.0048Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
337LMX450M2EF
DigiKey Part Number
337LMX450M2EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
337LMX450M2EF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.64 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.411 A @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.0048Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C