450VXS330MEFC35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 83
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
450VXS330MEFC35X35
DigiKey Part Number
450VXS330MEFC35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXS330MEFC35X35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXS330MEFC35X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.534 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C