450VXG330MEFC35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 83
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
450VXG330MEFC35X35
DigiKey Part Number
450VXG330MEFC35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXG330MEFC35X35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXG330MEFC35X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C