LGX2W331MELC35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 64
Upgrade
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 83
Surge
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGX2W331MELC35
DigiKey Part Number
493-7833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2W331MELC35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGX2W331MELC35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.39 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9877 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C