50YXF47MEFCTA6.3X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 3,855
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 36,674
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
50YXF47MEFCTA6.3X11
DigiKey Part Number
1189-3770-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3770-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXF47MEFCTA6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXF47MEFCTA6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C