B43641C0337M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 58
Rubycon
Rubycon
In Stock: 29
In Stock: 74
In Stock: 24
AIC tech Inc.
In Stock: 88
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641C0337M057
DigiKey Part Number
495-B43641C0337M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641C0337M057
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641C0337M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.46 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C