EKMW421VSN331MR30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 150
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 403
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 29
In Stock: 0
In Stock: 74
In Stock: 24
TDK
TDK
In Stock: 58
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EKMW421VSN331MR30S
DigiKey Part Number
EKMW421VSN331MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMW421VSN331MR30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMW421VSN331MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0449 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C