381LR331M450A042 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 800
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5,427
Datasheet
In Stock: 606
In Stock: 2,881
Parametric Equivalent
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Direct
Nichicon
In Stock: 518
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 347
Upgrade
In Stock: 179
TDK
In Stock: 194
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 267
In Stock: 326
In Stock: 220
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 402mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LR331M450A042
DigiKey Part Number
338-3772-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR331M450A042
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
402mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C