PEH534YDE3330M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 267
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 326
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 220
In Stock: 0
Ymin
In Stock: 399
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 30
In Stock: 39
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 260mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
PEH534YDE3330M2
DigiKey Part Number
399-PEH534YDE3330M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534YDE3330M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN HIGH RIPPLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH534YDE3330M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
9.9 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C