400MXH330MEFCSN30X30 is out of stock and can be placed on backorder.
In Stock: 24
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
Chemi-Con
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
400MXH330MEFCSN30X30
DigiKey Part Number
1189-1981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXH330MEFCSN30X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXH330MEFCSN30X30 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.17 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C