400USH330MEFC30X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Chemi-Con
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
400USH330MEFC30X30
DigiKey Part Number
400USH330MEFC30X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400USH330MEFC30X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400USH330MEFC30X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.052 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C