IDC5020ER470M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 1,852
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 100
Eaton - Electronics Division
In Stock: 34
Pulse Electronics
Signal Transformer
Bourns Inc.
Eaton - Electronics Division
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 140mOhm Max Nonstandard
IDC5020ER470M
DigiKey Part Number
IDC5020ER470M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDC5020ER470M
Description
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IDC5020ER470M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.21mm)