LLG2G331MELB30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 98
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Chemi-Con
In Stock: 160
Rubycon
In Stock: 74
TDK
In Stock: 267
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LLG2G331MELB30
DigiKey Part Number
LLG2G331MELB30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLG2G331MELB30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLG2G331MELB30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.431 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C