450HXG330MEFC35X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 83
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Upgrade
Chemi-Con
TDK
TDK
In Stock: 239
In Stock: 358
Nichicon
In Stock: 208
Nichicon
In Stock: 518
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450HXG330MEFC35X35
DigiKey Part Number
450HXG330MEFC35X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450HXG330MEFC35X35
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450HXG330MEFC35X35 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.262 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C